photo_2016-01-11_09-28-01

تاریخچه لیوان کاغذی

ظروف ‌يك ‌بار ‌مصرف،‌ ‌رايج‌ترين ‌و ‌عمومي‌ترين ‌آلاينده ‌محيط ‌زيست ‌قلمداد ‌مي‌شوند ،زندگی مدرن علاوه بر رفاهی که برای انسان به همراه دارد گاه ضررهای جبران ناپذیری را نصیب او می کند.  مصرف بي رويه پلاستيك به ويژه در دو دهه اخير همگام با رشد صنعت و تكنولوژي به دليل فرآيند برگشت پذيري آهسته و كند كه عملا صدها سال به طول مي انجامد، آنرا به يك بحران زيست محيطي تبديل كرده است. در سال های اخیر همیشه هشدارهایی در مورد اثرات سوء استفاده از ظروف یک بار مصرف و پلاستیکی شنیده ایم؛ یعنی گذشته از بحث آسیب رسانی به محیط زیست، استفاده از این ظروف برای سلامت انسان مضر است. ظروف یکبار مصرف پليمري در صورت تماس با مایعات و مواد غذایی بالای 40 درجه، ماده‌ای شیمیایی به نام استایرن از خود خارج می‌کنند که موجب تلخی غذا شده و بیش از 77 نوع بیماری سرطانزا را به همراه دارد.

چربی‌هایی که روی مایعات داغ داخل لیوان‌های یکبار مصرف پلاستیکی قرار می‌گیرد همان پلی استایرن سمی خارج شده از پلاستیک است که روی سیستم‌های عصبی، قلب و گوارش انسان تأثیر منفی می‌گذارد.
حال با توجه به روشن شدن مضرات استفاده از ظروف يکبار مصرف پلاستيکي و هشدار کارشناسان و دوستداران حوزه محيط زيست و بهداشت و سلامت، جامعه با تغيير رويکرد خود به سمت استفاده مجدد و همچنين تشويق شهروندان و مسوولان ذیربط براي جايگزيني ظروف پلاستیک غیر بازیافتی به لیوان کاغذی و انواع ظروف کاغذی (بشقاب،پیش دستی،…) مي‌رود.
در اواخر قرن 19 از لیوان های شیشه ای در مکانهای عمومی استفاده میشد.که این امر باعث انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر میشد.حتی یکی از محققان بنام پروفسور Alvin Davison  تحقیقی در مورد اثرات مرگبار به اشتراک گذاشتن لیوان های شیشه ای در مدارس انجام داد.در سال ١٩٠٨ شرکت Dixie Cup  در امریکا برای نخستین بار اقدام به تولید لیوان کاغذی کردو توانست  لیوان های کاغذی خود را در قطارهای یکی از شرکت های راه آهن به عنوان لیوان یکبار مصرف کاغذی جهت استفاده ی عموم قرار دهد.
در سال ١٩١٧لیوان های شیشه ای به طور کلی از دسترس مردم در قطارهای مسافربری کنار کذاشته شد و لیوان کاغذی توانست جای ان را به خوبی بگیرد.در سال ١٩۴٢ این لیوان های کاغذی در بیمارستان ها مورد استفاده قرار گرفت و یک تحقیق در دانشگاه ایالتی ماساچوست نشان داد که هزینه ی استفاده از لیوان های شیشه ای 6/1 برابر لیوان های یکبار مصرف کاغذی می باشد.همین تحقیقات باعث شد که صنایع و تولید کنندگان به تولید لیوان کاغذی علاقه مند شوند ودر کشورهای دیگر از جمله فرانسه آلمان و چین به تولید آن بپردازند.که در حال حاضر کشور چین بزرگترین پیشرو در صنعت تولید لیوان کاغذی میباشد.
این روزها تب استفاده از ظروف یکبار مصرف کاغذی به قدری فراگیر و گسترده شده که برخی از مردم حتی در مهمانی‌های دوستانه خود ترجیح می‌دهند برای صرفه‌جویی در وقت و انرژی خود از این ظروف استفاده کنند و در سال‌های اخیر شاهد افزایش روزافزون مغازه‌ها و فروشگاه‌های ظروف یکبار مصرف کاغذی  هستیم.

گروه تولیدی و بازرگانی تک جام سبز ایرانیان

نوع جنس لیوان کاغذی

اصولا این نوع کاغذها که در تماس مستقیم با مواد غذایی می باشند از یک طرف متشکل از کاغذ پایه با گرماژ متفاوت و در طرف دیگر پوشش پلی اتیلن می باشند.استفاده از پوشش پلی اتیلن در این نوع کاغذ ها باعث می شود تا اولا اینگونه کاغذها در محیط زیست زودتر بازیافت شوند و به محیط زیست کمترین صدمه را وارد نمایند و ثانیآ در تماس با مواد غذایی کمترین تاثیر شیمیایی بر روی آنها داشته باشند و در نهایت باعث جلوگیری از انتقال رطوبت مایعات به سطح بیرونی لیوان می شوند. این نوع کاغذ در برابر گرما و مایعات داغ مقاوم میباشد. گرماژ این کاغذ مصرفی در تولید میتواند از 180گرم تا 250گرم باشد که به مقدار وزن پوشش پلی اتیلن و کاغذ پایه بستگی دارد.

photo_2016-01-05_13-27-53-640x280

انواع لیوان کاغذی و موارد مصرف

با توجه به طرح به کار رفته در لیوان کاغذی می توان هر طرح و نوشته ای  با هر لگوی اختصاصی یا عمومی روی آن چاپ کرد. از این رو لیوان کاغذی بر حسب کاربرد آن می تواند عمومی یا اختصاصی باشد.لیوان کاغذی با استفاده عمومی که طرح و نوشته سفارشی بر روی آن چاپ نمی شود .
گروه تولیدی تک جام سبز ایرانیان آماده عقد قرار داد با کلیه موسسات از قبیل :بانکها ،شرکتها،دانشگاهها،خطوط هوایی، هتلها ،ادارات،صنایع خودرو، سازمانها، مراکز آموزشی و تفریحی و …همچنین توانایی درج برند ، لوگو ، آرم مختص آن ارگان جهت تبلیغات بر روی لیوانهای مذکور دارا میباشد.کیفیت چاپ با استفاده از رنگهای بهداشتی بدون بو با کاغذ کره ای با گرماژ 250 که سنگین ترین گرماژ لیوان کاغذی میباشد.با قابلیت طرح های متنوع و زیبا ، امکان طرح ، عكس ، آرم و لوگوی دلخواه خود را روی  وبشقاب کاغذی چاپ نمایید .
با نازلترین قیمت و تحویل در کمترین زمان ممکن امکان و ارسال به شهرستان ها .

مقایسه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی با کاغذی

 • icon

  یکی از مهم ترین ویژگی های ظروف و لیوان های کاغذی یک‌بار مصرف قابلیت تجزیه است، ولی لیوان های پلاستیکی یکبار مصرف تجزیه پذیر نیستند و سال های بسیاری طول می کشد تا شاید تجزیه شوند. همین امر، نگرانی افراد مسئول را برای تولید انبوه محصولات پلاستیکی افزایش داده است.

 • icon

  محققان اعلام کرده اند که نوشیدن هر نوع نوشیدنی گرم و سرد در لیوان های کاغذی یکبار مصرف اشکالی ندارد. لیوان های کاغذی اغلب نوعی پوشش مومی شکل به دور خود دارند تا دوام آنها افزایش یابد و کیفیت موادی که داخل آنها ریخته می شوند تغییر نکند.

 • icon

  توصیه می شود که از مصرف نوشیدنی های داغ و گرم در ظروف و لیوان های پلاستیکی یکبار مصرف خودداری کنید .برخی از کارشناسان معتقدند که در اثر گرما ممکن است برخی از مواد شیمیایی و سمی و سرطان زا  از محصولات پلاستیکی وارد محتویات نوشیدنی شود و به بدن فرد وارد شود و زمینه مناسبی را برای ابتلا به انواع سرطان ها ایجاد کند. اما برخی کارشناسان این مطلب را قبول ندارند.

 • icon

  از لحاظ قیمت و هزینه، محصولات و ظروف ساخته شده از کاغذ به نسبت گران‌تر از محصولات پلاستیکی هستند اما باید در نظر داشت که با وجود گران تر بودن، حفظ سلامتی انسان ها از هر چیز مهم تر می باشد.

 • icon

  لیوان های کاغذی در مقایسه با لیوان های پلاستیکی گرما را کمتر از خود عبور می دهند. بنابراین هنگامی که نوشیدنی داغ در داخل لیوان کاغذی ریخته می شود، راحت‌تر می توان آن را در دست گرفت.

مزایای استفاده از ظروف کاغذی

 • icon

  توصیه روز افزون موسسات بهداشتی بر استفاده از ظروف کاغذی و جایگزینی آن با ظروف پلاستیکی به دلیل سلامت مواد بکار رفته و روش ساخت آن و همچنین وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست نیز به دنبال وضع قوانینی هستند که استفاده از لیوان یکبارمصرف پلاستیکی را ممنوع , چراکه مصرف لیوانهای PP پلاستیکی مخصوصا در استفاده از نوشیدنی های گرم برای سلامتی انسان بسیار زیان آور می باشد

 • icon

  توانایی بالای تحمل دما توسط لیوانهای کاغذی استفاده از این محصول را برای هر دو نوع نوشیدنی گرم و سرد در جایگاه مناسبی قرارداده است

 • icon

  استفاده از کاغذ در این لیوان ها و قابلیت تجزیه و بازگشت آن به چرخه طبیعت نیز از دیگر مزایای لیوان کاغذی میباشد که ظروف کاغذی را جزو محصولات حامی محیط زیست قرار می دهد

 • icon

  نکته دیگر زیبایی محصولات و ظروف کاغذی , مخصوصا لیوان کاغذی می باشد , چه از نظر ساخت و ظاهر و چه از لحاظ چاپ و ایجاد طرحها و نقشهای متنوع و دلخواه روی آن جهت کاربری های مختلف از جمله کاربری تبلیغاتی

 • icon

  ظروف و لیوان کاغذی همچنین در مقابل سایر محصولات یکبار مصرف قابل تجزیه و بازیافت از قیمت مناسب و به صرفه ای برخوردار می باشد.

فرآیند تولید لیوان کاغذی از صفر تاصد

 • icon

  ابتدا كاغذ توسط دستگاه روكشدار كننده ماده پلی اتیلن دار روكش می گردد.در ضمن اگر كاغذ به صورت یك طرفه روكش شود آن را سینگل و در صورتی كه دو طرف روكش شود آن را دابل می گویند.

 • icon

  بعد از روكشدار شدن كاغذ ، كاغذ روكشدار در ابعاد سفارش داده شده برش داده میشود ( برای تولید بدنه ظروف ) و رول ( بخش تحتانی ظروف )

 • icon

  بعد از طی مراحل بالا توسط دستگاه چاپ ، چاپ طرح های دلخواه بر روی صفحه كاغذ صورت میگیرد .

 • icon

  از دستگاه برش به منظور برش صفحه كاغذ به كاغذ بدنه ظرف ( استروك ) استفاده میشود و كاغذ چاپ شده به صورت استروك در می آید .

 • icon

  با استفاده از دستگاه های تولید ظروف یكبارمصرف كاغذی ، ظروف مورد نظر به صورت اتوماتیك تولید می گردند . برای هر دستگاه یك اپراتور كافی است وظیفه این اپراتور قرار دادن كاغذ استروك شده ظروف در محل ورودی دستگاه و ورل كف ظروف در محل تعبیه شده و سپس جمع آوری ظروف تولید شده میباشد .

 • icon

  در این مرحله دیگر تولید لیوان كاغذی به پایان رسیده و تنها بسته بندی آن در كارتن های باقی مانده است . همان طور كه در قسمت بالا توضیح داده شد مراحل تولید لیوان كاغذی بسیار ساده میباشد به طوری كه لازم نیست شما همه مراحل را خودتان انجام دهید.

iio
oo

بازیافت کاغذ در ایران

کاغذهای باطله در بسته های بزرگ بسته بندی شده و به کارخانجات بازیافت و یا ساخت کاغذ منتقل می شوند. کاغذهایی که برای بازیافت استفاده می‌شوند باید تمیز بوده و آغشته به مواد غذایی یا هرگونه آلودگی دیگر نباشند. کاغذهای آلوده مناسب بازیافت نیستند و باید دفن شده یا به عنوان سوخت سوزانده شوند و یا برای ساخت کود گیاهی (کمپوست) استفاده شوند.

بعد از طبقه بندی، کاغذهای باطله به سمت ظرف بسیار بزرگی (pulper) منتقل شده و در آنجا با آب و مواد شیمیایی مخلوط می گردند. در این ظرف کاغذها به تکه ها کوچکتر خرد شده و در نهایت به مخلوطی خمیری و آبکی شکل تبدیل می شوند که اصطلاحاً pulp نامیده می شوند.  برای تمییز کردن pulp  مخلوط آبکی را از روی صافی های بزرگ سوراخ دار عبور می‌هند تا مواد زاید مثل پلاستیک یا تکه های چسب از آن جدا شود.

در بعضی از کارخانجات بازیافت کاغذ، در این مرحله مخلوط کاغذ در ظروف مخروطی شکل با سرعت چرخیده می شود، به‌طوری که مواد اضافی سنگین در ته ظرف و مواد سبک تر در مرکز ظرف جمع آوری شده و جدا می گردند. مرحله‌ی بعدی شستشوی مخلوط کاغذ می‌باشد. ذرات ریز جوهر با شستشوی معمولی از مخلوط خارج می‌شوند.

بعد از طی فرآیندهای بالا، خمیر آماده برای تبدیل شدن به کاغذ است. در این مرحله می توان مقداری الیاف جدید سلولزی که قبلاً از چوب تهیه شده اند به سیستم تزریق کرد تا استحکام الیاف کاغذهای بازیافتی را بیشتر کرد. مخلوط کاغذ در این مرحله با مقدار زیادی آب مخلوط می‌شود، به طوری که حدود 99/5% وزن آن را آب تشکیل می‌دهد. این مخلوط بسیار آبکی به یک جعبه ی بزرگ آهنی منتقل و از آنجا به روی صفحات سوراخ دار پهن و بزرگی که در حال حرکتند اسپری می شود. روی این صفحات، آب از لابلای الیاف کاغذ کشیده می شود.

با خروج آب از مخلوط الیاف کاغذی باهم درگیر شده و دوباره بهم متصل می شوند. این ورقه های کاغذی آبدار از میان غلطک های بزرگ عبور می کنند تا آب بیشتری از آن ها خارج شود. صفحات به دست آمده که اکنون شبیه کاغذ می باشد، از میان چندین غلطک فلزی داغ رد می شوند تا به طور کامل خشک شوند. کاغذ اکنون آماده است. اگر کاغذ نیاز به پوششی خاص مثل براق کننده ها داشته باشد، این مواد در این مرحله افزوده می شوند تا کاغذی براق و نرم برای چاپ کردن تهیه شود.  در انتها، کاغذ ساخته شده، به دور قرقرهای بزرگی پیچیده می شود. هر قرقره ی کاغذ می تواند طولی به اندازه ی 10 متر و وزن 20 تن داشته باشد! قرقرهای کاغذی معمولا به قرقره های کوچکتر تقسیم یا به صفحات کاغذی بزرگ بریده می شوند تا برای حمل و نقل به صنایع مختلف مناسب باشند.